SIKÇA SORULAN SORULAR

Neden ekmek yemeliyiz ?

Ekmeğin birden çok faydası vardır. Ekmeğin içeriğindeki kompleks karbonhidratlar kan şekerini dengede tutar, tatlı isteğini azaltır. Ayrıca vitamin kaynağıdır (B1,B2, Niasin). Diğer bir taraftan doyurduğu gibi, yağ oranı da düşüktür. Bu nedenle ekmek yemeliyiz

Ekmekte hangi tür ekmek, neye faydalıdır ?

Mısır (darı) ekmeği:
Çölyak adı verilen gluten enteropatisi hastalığında tüketebilecek tek ekmektir. Kişi hastalık sebebiyle buğday, arpa ve çavdar unlarından elde edilen hiçbir ürünü tüketemez.

Kepek ekmeği: Dış kepeği ayrılmış, ancak embriyo ve iç kepeği ayrılmamış undan elde edilen mayalı ekmek, beyaz ekmeğe göre daha besleyicidir. Önemli bir B1 vitamini (thiamin) kaynağıdır. Bu sebeple çok kahve içenlerde ve düşük kalorili diyet yapanlarda tercih edilmelidir.

Kepek ekmeğini diabet, kostipasyon (kabızlık) spastik kolon hastalıkları ve doğum kontrol hapı kullananlar özellikle tercih etmelidir.

Çavdar Ekmeği: Düşük tansiyonu olanlarda ve kalsiyum ihtiyacı fazla olan kişilerde kullanılmalıdır. İyi bir niasin kaynağı olması sebebiyle de diabet (şeker hastalığı), hipertroidizm ve sporcularda tercih edilmelidir.

Esmer Ekmek: Tüketimi genelde daha faydalı görünmektedir. Esmer ekmek yüksek lif ve buğday özündeki değerli vitaminleri içerdiği için pek çok hastalık durumunda tercih edilmelidir. Ekmeğin günlük beslenmemizde yer alması gerektiği unutulmadan süt, yoğurt, sebze meyve ve et grubundaki diğer gıdalarla birlikte ve bir denge içinde tüketilmesi

Ekmek ambalajlarının renkli baskıları sağlığa zararlı değil midir ?

Hayır, değildir. Kullandığımız ambalajların  tamamında gıdaya uygunluk sertifikası ve ambalaj firmasının üretim izin numarası (ambalaj üzerinde üretici firma ismi ile beraber işaretlidir) mevcuttur. Bu takip sistemi sayesinde ürünlerin ambalaj kaynaklı herhangi bir kontaminasyona maruz kalıp kalmadığı takip edilmektedir.

Dilimlenmiş ekmeklerde ara ara bazı dilimlerde küf görülüyor, bunun nedeni nedir ?

Küflenme birçok sebepten olabilir. Sevkiyat, depolama, rafta ısı ya da ışığa maruz kalma, ambalajın hava alması gibi nedenler nemlenme ve küflenmeye yol açabilir.

Çocuğuma ekmek vermiyorum, doğru mu yapıyorum ?
Çocukların 1 yaşından itibaren dengeli beslenmelerini sağlamak için beslenme programlarında doktor kontrolünde yer almalıdır.

Buğday Ekmeği ne demektir ?

Buğday ekmeği: Kepeği tamamen ayrılmış undan elde edilen beyaz ekmektir. Beyaz ekmek bazı bağırsak rahatsızlıklarında (kolit, akut diare) ve bazı mide rahatsızlıklarında (ülser, gastrit gibi) diğer ekmeklere tercih edilebilir.