İZKA

Projemiz

8 Temmuz 2009 tarihinde imzalanan sözleşmeyle “Kareksan’da Makine Yatırımı ve Nitelikli Personel İstihdamı” başlıklı projemiz, İzmir Kalkınma Ajansı’nın KOBİ Mali destek planı çerçevesinde hibe almaya hak kazanmıştır.

Projemizin amacı, zaman ve maliyet verimliliği sağlayan yeni makineler alarak işletmemizin karlılığını ve rakabet gücünü arttırmaktır. Ayrıca alınacak yeni makinelerle ürün çeşitliliğinin arttırılması hedeflenmektedir.

Ülkemizde ve dolayısıyla İzmir’de  ekmek üreticilerinin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri ekmek israfıdır. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı araştırma sonuçlarına göre, ülkemizde üretilen ekmeğin yaklaşık %10’u israf edilmektedir. Özellikle hastane, okul, kışla, otel ve lokantalar gibi çok yüksek sayıda ekmek tüketiminin yapıldığı yerlerde ekmek israfı da çok olmaktadır. Evlerdeki tüketime bakıldığındaysa ekmek israfının gelir düzeyi yükseldikçe arttığı görülmektedir.

Raf ömrü kısa olan ekmek, özellikle saklama koşulları nedeniyle bayatlayarak  israf edilmektedir. Raf ömrünün  uzaması, saklama koşullarında  bayatlama sürecini geciktirecek iyileştirmeler yapılmasıyla mümkün olabilecektir. Ayrıca ekmeklerin daha küçük gramajlarla, porsiyon olarak paketlenmesi de ihtiyaç fazlası ekmek alımını engelleyerek ekmek israfının azalmasına yardımcı olacaktır.

Bu doğrultuda hem ürün çeşitliliğimizi arttırmak hem de ekmek israfını önlemeye yönelik bir adım atmak amacıyla projemizi Roll ekmek üretimini merkeze alarak oluşturduk. Yuvarlak ya da farklı şekillerde , küçük ve tek porsiyonluk  Roll ekmek, ihtiyaç adetinin daha kesin rakamlarla belirlenebileceği bir ekmek çeşidir. Bu nedenle hem tüketimin çok yapıldığı büyük ölçekli yerlerde hem de az sayıda üyesi bulunan evlerde, ekmek  israfını azaltabilmek bu ürünle mümkün olabilecektir. Ancak tabii ki, geleneksel ekmek tüketim alışkanlıkları nedeniyle, roll ekmek tüketiminin yaygınlaştırılması uzun vadeli bir süreç olacaktır.

Projemiz kapsamında, Roll ekmek üretmek üzere ihtiyaç duyulan son teknoloji makine ve ekipman alımlarına başladık. Satın almalarımız tamamlandıktan sonra planladığımız gibi Roll ekmek üretimine başlayacak ve Kareksan kalitesini farklı bir ürünle İzmir halkına sunmuş olacağız.